Folklórní soubor Haná Velká Bystřice


Mladá Haná

Vedoucí souboru: Ing. Robert Šolc
Kontakt: rsolcZavinacseznam.cz
Rok založení: 1996

Zkouška souboru je každý pátek od 18:00 v kulturním domě ve Velké Bystřici

Soubor Mladá Haná vznikl v roce 1996 jako přípravka souboru Haná Velká Bystřice. Tato myšlenka napadla Josefa Langera, když viděl nadšence ze Samotišek, kteří si nazkoušeli Moravskou besedu na Hody v Samotiškách. Na těchto hodech vystupoval i soubor Haná , a to se Samotišákům tak zalíbilo, že chtěli také tak tancovat. Původní nadšení postupně opadávalo, až nakonec převážili jiné zájmy nad pravidelným chozením na zkoušky. Pouze několik málo zbylých, mezi nimi i Jana Poláková a Robert Šolc, pokračovali dále.

Protože mladých lidí, kteří chtěli tancovat, bylo v té době dostatek, založil Pepa Langer přípravku. Byli v ní především ti, kteří odrostli dětským souborům Slaměnky a Krušpánek. Jako strategický tah pro nalákání více členů byl nácvik country tanců. To se mlaďochům zalíbilo, chtěli se učit stále nové věci,a tak se začalo i s hanáckými tanci. Jako první byla Kanafaska. Pepa Langer potom pro přípravku postavil kromě této ještě několik dalších choreografií, jako Kopecky hodine a Veseličko. Protože jeho pracovní vytížení a starosti s „dospělým souborem“ byly značné, předal vedení nácviku Janě Polákové a Robertu Šolcovi. Jana Poláková, dnes již Šolcová-Poláková se také stará o krojovou základnu tohoto souboru. Další programy už s nimi sestavil pan Čada a byly to Ovečky, Šefci, Na Štěpána není pána, Hôsaři, Šmigrust. To už vystupovala přípravka jako samostatný soubor, který pracuje pod hlavičkou souboru Haná. Dále má soubor Mladá Haná ve svém repertoáru i choreografie Roberta Šolce Cestou k muzice a vánoční taneční pásmo Pečení koláče.

Mladá Haná se účastní festivalů u nás i v zahraničí. U nás je to především Lidový rok ve Velké Bystřici, Záhorské slavnosti v Lipníku nad Bečvou a Prostějovské slavnosti. V roce 2003 pan Miloš Vršecký sestavil folklorní pořad Zrcadlení, do kterého si pozval kromě souborů Gaudeamus z Prahy a Ondřejnica ze Staré Vsi také soubor Haná a Mladá Haná. Tento pořad proběhl v divadle U Hasičů.

V zahraničí navštívila Mladá Haná Itálii, kde navštívili mezinárodní festival v italské Atině. Kromě dospělého souboru Hana zde vystupovaly soubory z afrického Toga a Djibouti, Gruzie, Mexika, Argentiny, Číny, Sicílie a Sardinie. A že se tam hanáci líbili, o tom svědčí pozvání do Mexika a Gruzie i návštěva italského souboru Valle di Comino u nás na Lidovém roku. Dalším úspěšným zájezdem byla účast na Mezinárodním folklorním festivalu v Marriboru ve Slovinsku.

Mladá Haná se snaží obnovovat již takřka zapomenutý region Lipenského Záhoří a myslím, že úspěšně. V poslední době spolupracuje se Záhorskou muzikou, kterou vede Zuzana Gregorovičová. Ta i upravuje po hudební stránce pásma Mladé Hané.

Popřejme tedy tomuto mladému souboru, který by bez Pepy Langra neexistoval, hodně dalších úspěchů a spoustu mladých nadšenců, kteří nechtějí, aby se tradiční umění našich předků ztratilo někam do nenávratna.Repertoár souboru
Nahoru info@souborhana.com
design&webmaster: Vít Langer

Partnerské weby: MS band | Žaluzie Hajný | Fantajm band | Pálenice Ořechovka | FS Lipka